JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CIĄŻY?

photo-1528218635780-5952720c9729.jpg

Od czego najlepiej zacząć przygotowania do ciąży? Od świadomej decyzji obojga rodziców. Planowanie ciąży i przygotowania do poczęcia to szczególny czas pod względem emocjonalnym.

Jeżeli podjęliście decyzje o byciu rodzicami to teraz czas zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie. Dzięki temu zapewnisz odpowiedni start dla dziecka. Optymalnie zacząć od wizyty u lekarza ginekologa, który podczas wizyty przeprowadzi badanie ginekologiczne, wykona cytologie, USG narządu rodnego i piersi. Pamiętaj, że są to ważne badania profilaktyczne które należy wykonywać co jakiś czas. Najlepiej abyś opowiedziała o swoich przebytych chorobach, zabiegach i wszystkich dolegliwościach, wtedy ginekolog będzie mógł określić, czy z ciążą wiąże się jakieś ryzyko, np. związane z wiekiem lub obciążeniem dziedzicznym.

Kolejnym lekarzem do odwiedzenia powinien być Twój lekarz rodzinny. Sprawdzi stan ogólny poprzez wykonanie pomiarów, w tym ciśnienia tętniczego, tętna oraz osłucha płuca i serce. Zapewne lekarz skieruje Cię również na badania laboratoryjne – morfologię krwi, badanie moczu oraz poziom glukozy we krwi.

Profilaktycznie zalecana jest również wizyta u dentysty. Problemy związane z zębami, np. próchnica, mogą stanowić zagrożenie dla ciąży. Próchnica jest chorobą zakaźną - pamiętajmy więc o kontroli u stomatologa i profilaktyce.

Dla pewności możesz również wykonać dodatkowe badania, w tym grupę krwi i czynnik Rh. Ma to znaczenie jeżeli okaże się, że masz ujemną grupę krwi (Rh-). Zbadaj także odczyn Wassermana (diagnostyka kiły), badanie w kierunku wirusa HIV, toksoplazmozy i cytomegalii. W przypadku tych dwóch ostatnich chorób potwierdzone ich przebycie w przeszłości to dobra wiadomość, bo zyskane przeciwciała będą chronić Ciebie i Dziecko przed zakażeniami. Kolejnymi badaniami dodatkowymi będą przeciwciała przeciwko różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Jeśli przeciwciała są niskie lub ich nie masz, pomyśl o wykonaniu szczepień. Pamiętaj jednak, aby po szczepieniu zaczekać z zajściem w ciąże około miesiąca.

Ważne jest również, abyś zbadała poziom hormonu tyreotropowego -TSH, który pozwala ocenić funkcjonowanie tarczycy. Udowodnione jest, że prawidłowy poziom tarczycy poprawia rozwój dziecka oraz zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak np. poronienie. 

Jeżeli chodzi o lekarzy i badania, to podstawowe przygotowanie do ciąży już opisałam. Jednak nie możemy zapominać o przyjmowaniu witamin oraz zdrowym odżywianiu. Ma to ogromny wpływ na poczęcie oraz rozwój Maluszka w brzuchu. Zdrowa kobieta, która prawidłowo się odżywia nie musi przyjmować żadnych preparatów oprócz kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Na 3 miesiące przed planowaną ciążą należy przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 – 1,0 mg, a przy obciążeniach w wywiadzie 4,0 mg (w Polsce 5,0 mg). Kobiety pobierające leki przeciwpadaczkowe powinny otrzymywać 1 mg kwasu foliowego dziennie.

Najlepiej rozpocząć przyjmowanie witaminy 3 miesiące przed staraniem się o dziecko – można kupić w aptece bez recepty! To ważny preparat, ponieważ zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Stosowanie kwasu foliowego i kwasów Omega 3 – 6 - 9 w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych tygodniach ciąży ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego u dziecka.

A co z przyszłym tatą? Przygotowania nie powinny omijać mężczyzny. Również niech zadba o odpowiednie odżywianie, rzuci palenie bądź ograniczy. Największą uwagę, z punktu widzenia kondycji plemników należy zwrócić na nie przegrzewanie jąder poprzez długie podróże, czy obcisłą bielizną, długimi kąpielami gorącymi czy wizytami w saunie. Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych: morfologia krwi, grupa krwi, czynnika Rh, a także w kierunku WZW typu B i wirusa HIV.

Podsumowując....

Badania do wykonania dla kobiety:

  • Badanie ginekologiczne,
  • Badanie USG narządu rodnego i piersi
  • Cytologia,
  • Badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, poziom glukozy we krwi, badanie moczu, badania w kierunku kiły, wirusa HIV, przeciwciała toksoplazmozy i cytomegalii, różyczki i wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Badania do wykonania dla mężczyzny:

  • Badania laboratoryjne: morfologia krwi, grupa krwi i czynnik Rh oraz przeciwciała w kierunku WZW typu B i wirusa HIV.

Przyszłe mamy powinny pamiętać, by do ciąży przygotować nie tylko swoje ciało lecz także komfort psychiczny. Pomoże w tym uporządkowanie spraw w pracy, zwolnienie tempa, spacery w parku, odprężające masaże. Warto skupić uwagę na sobie i swoich potrzebach, dbać o spokój wewnętrzny.