PODRÓŻOWANIE Z NIEMOWLAKIEM

IMG_2849.JPG

Wyczekiwany urlop lub dopiero planowanie… tylko jak, kiedy i co zabrać?

Podobno każda podróż jest łatwiejsza, najgorszy początek bo nie wiadomo czego się spodziewać. Pozytywne nastawienie napewno pomaga! Planując podróż napewno trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii jak: drzemki, postoje, kwestie karmienia czy też zabawki na podróż! Najlepszą pora na podróżowanie jest wtedy, gdy maluch ma drzemki. Najlepiej ruszyć z pół godziny przed, by dziecko mogło sobie spokojnie zasnąć w aucie. Zdecydowanie podróż na wieczór jest dobrą opcją, jeśli tylko kierowca ma siłę.



Postoje dobrze jest robić co 2,5-3 godziny, nawet przy maluchu, który słodko śpi. Każdy rozprostuje kości. Niemowlaka można na chwilę przełożyć do wózka na płasko, przewinąć, nakarmić. Jeśli została niedaleka droga do miejsca, np około godziny to spokojnie bym zaczekała z postojem.

Kwestia karmienia, przy niemowlaku kwestia łatwa - podanie mleka, czy to z butelki czy z piersi. Pamiętaj tylko, żeby odczekać po jedzeniu przynajmniej 15-20 minut przed ponownym wsadzeniem do fotelika. Nie wolno karmić podczas podróży! Ani malucha ani większego dziecka.

Zabawki - u nas bardzo dobrze sprawdza się kostka szeleszcząca przypięta do rączki od fotelika, gryzak, piszczący królik czy też kontrastowe książeczki. Wybierz takie zabawki, które Twój maluch lubi.

Zwróć uwagę na wygodny strój dla malucha, może to być pajac lub dresik. Przed wyjazdem dobrze jest zamontować osłonki na okna w samochodzie, które zabezpieczą przed nadmiernym słońcem.

I najważniejsze. Główną zasadą jest elastyczność. Dostosuj podróż do malucha. Dziecko ma prawo do kaprysów i wybryków, więc może się okazać, że trzeba zatrzymać się gdzieś na dłużej i opóźnić planowany przyjazd nawet o kilka godzin.



Tak właśnie było w naszym przypadku. Na początku drogi nad morze zatrzymaliśmy się dwa razy bo do końca nie wiedziałam skąd są grymasy. Okazało się, ze za pierwszy razem Leon się zgrzał (dlatego pamiętaj o odpowiednim stroju), a za drugim już chciał zjeść. Później zatrzymaliśmy się jeszcze dwa razy tylko na karmienia. Podróż była długa bo 6,5 godziny, łącznie - 4 postoje 🙈😅





Przygotowałam pomocną listę do spakowania na wyjazd! Oczywiście możesz do niej dopisać swoje najpotrzebniejsze rzeczy. Myślę, że może okazać się pomocna przy pakowaniu. Są 3 pliki PDF - lista rzeczy na wyjazd, checklista APTECZKI oraz pusta lista do zapisywania.


Apteczka na wyjazd z niemowlakiem.

apteczka.JPG

APTECZKA

CO POWINNAŚ ZABRAĆ NA WYJAZD Z NIEMOWLAKIEM.

Przede wszystkim to, co przyjmujecie na codzień.

A najważniejsze - książeczkę zdrowia!!

Później warto spakować: 

  • przeciwbólowo/przeciwgorączkowo - paracetamol, Ibuprofen (pamiętaj, że podajemy od 3 miesiąca życia). Termometr też można dorzucić, dla spokoju.

  • do opalania - u nas super się sprawdza spray Emolium 50 SPF.

  • na katar/suchość w nosie - woda morska, sól fizjologiczna w ampułkach, aspirator, nebulizator. 

  • na komary/kleszcze - dla maluchów polecane są preparaty na bazie olejków eterycznych (chicco, musico opaska).

  • na biegunkę - probiotyk (dicoflor, floractin, enterol), tasectan, elektrolity nawadniające np orsalit.

  • lek przeciwświądowy - fenistil (w kropelkach, w żelu).

  • maść nawilżająca - bephanten, linomag

  • na odparzenia można zastosować sudocrem, tormentalum.


Myślę, że to wszystko jeśli chodzi o podstawowe punkty wyprawki wakacyjnej dla dzieci. Wydaje się dużo, ale jak spakujesz wszystko w jedną torebkę, to wcale nie zajmie wiele miejsca. Pamiętaj, że leki i inne farmaceutyki należy przechowywać w chłodnym i nienasłonecznionym miejscu.


Dobrym nawykiem jest również sprawdzenie, gdzie możesz się udać z maluszkiem w razie potrzeby skorzystania z opieki medycznej. Przychodnie, szpital czy aptekę.

Pytania i odpowiedzi.

Co ile robić postój? Postoje powinniśmy robić co 2,5- 3 godziny oraz wtedy, gdy maluch potrzecbzuje - czyli jest marudny. Ten czas określony wynika z tego, że kręgosłup dziecka powinien mieć przerwę od pozycji wymuszonej w foteliku.

Czy wolno karmić podczas jazdy? Nie. Po pierwsze grozi to zadławieniem, zakrztuszeniem. Poza tym są podane informacje, że przy ewentualnym wypadku mechanizm fotelika może nie zadziałać prawidłowo np przez okruszki po herbatnikach.

W czym przewozimy niemowlę? Najlepszym fotelikiem jest nosidełko tzw łupina. Bezpieczny fotelik to taki, który ma odpowiednio przeprowadzone testy i homologacje ECE R44/04 lub I-Size. W ramach tych norm przeprowadzane są podstawowe testy dynamiczne sprawdzające wytrzymałość fotelików i ich “zachowanie” przy wypadku. Niestety nie każdy fotelik posiada takie testy, wtedy warto obejrzeć testy ADAC.

Kiedy zmieniamy nosidełko na większy fotelik? Zmieniamy wtedy, gdy maluch przekroczy wagę maksymalną , jaką podał producent. Najczęściej jest to 9 kg lub 13 kg oraz w sytuacji, kiedy głowa wystaje poza fotelik. Wystające nóżki nie są powodem do zmiany fotelika. Długość nóżek nie ma znaczenia dla pracy fotelika, znacząca jest długość tułowia.

UDANEJ PODRÓŻY!

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM



Katarzyna Smolarek