DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE.... SPRAWDŹ, JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ

freestocks-org-73878-unsplash.jpg

Ciąża jest nazywana stanem odmiennym. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży są niezbędne do zapewnienia rozwoju dziecka oraz prawidłowego funkcjonowania kobiety w tym okresie. Niezależnie od przebiegu ciąży, uwarunkowań genetycznych kobieta ma wpływ na wiele zachodzących zmian. Największe znaczenie ma sposób odżywiania oraz stosowanie leków i używek. Jednak występują również dolegliwości typowe dla ciąży, z którymi należy sobie radzić możliwie w jak najbardziej naturalny sposób.

Związane z ciążą dolegliwości to :

        Mdłości, wymioty – dotyczą 85% kobiet i występują najczęściej do 14 tygodnia. Warto zjeść chociażby jedną kromkę chleba, sucharka w łóżku przed wstaniem, aby uniknąć mdłości. Spokój, oszczędzanie się i unikanie nagłych zmian ułożeniowych. Dużo czasu należy spędzać na dworze, spacerować, a w domu należy “zmuszać się” do wykonywania lekkiej pracy. Jeżeli to nie będzie pomagać należy umówić się na kontrolę u lekarza, wtedy kobieta jest hospitalizowana. Nie wolno podawać żadnych leków, nawet uspakajających.

       Zgaga – najczęściej występuje pod koniec ciąży, ponieważ ciężarna macica uciska żołądek dlatego odźwiernik uciskany cofa zawartość pokarmową do przełyku, jest to efekt burzy hormonalnej zachodzącej w organizmie. Kobieta powinna ograniczać słodycze, pokarmy ostre i pikantne, smażone oraz pieczone. Należy unikać dźwigania i podnoszenia ciężarów, należy spać z wyżej ułożoną górną częścią tułowia.

         Wzdęcia – również są powodem wzrostu progesteronu w czasie ciąży. Zapobieganie to eliminacja potraw smażonych, wzdymających. Należy spożywać posiłki powoli oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

         Zaparcia – spowodowane są uciskiem ciężarnej macicy na odbytnicę. Postępowanie: picie dużej ilości wody (najlepiej rano, przegotowanej wraz z cytryną), spożywanie dużej ilości warzyw i owoców (jabłko, suszone śliwko, morele), pokarmów mlecznych, płatków owsianych, siemienia lnianego. Zatrzymanie mas kałowych powoduje wydzielanie toksyn do organizmu.

         Żylaki – trwałe, ograniczone i nierównomierne rozszerzenie żył. Mogą występować na kończynach dolnych, w  pochwie, na sromie i w odbycie. Tworzą się przy zaparciach, są bardzo bolesne przy porodzie. Zapobieganie: ograniczenie pracy wymagającej dłuższego stania, stosowanie krótkiego wypoczynku z nogami ułożonymi wyżej tułowia, w przypadku pracy siedzącej częste wstawanie, spacery, unikania krzyżowania nóg, zakładania nogi na nogę, dbałość o prawidłowy przyrost masy ciała, nie noszenie podkolanówek, podwiązek, noszenie luźnej bielizny, dbałość o częste wypróżnianie. Dolegliwości: swędzenie, ból. Do żylaków odbytu można spróbować nasiadówek lub czopków doodbytniczych.

         Ból kręgosłupa – spowodowany jest ciężarem macicy. Należy wykonywać regularną gimnastykę, unikać noszenia obuwia całkiem płaskiego (3-4 cm wysokość obcasa) , odpoczynek w wygodnej pozycji, najlepiej na boku i na twardym materacu.

         Duszność – pojawia się pod koniec ciąży (36-38 tydzień ciąży) kiedy jest ucisk na przeponę, również przy wysiłku np. wchodzenie po schodach, robienie czegoś w pośpiechu. Często też u ciężarnej w nocy gdy śpi na plecach. Zapobieganie: robienie krótkich przerw miedzy wysiłkami, spanie na boku lub na 2-3 poduszkach, unikanie pośpiechu.

         Krwawienie z dziąseł i nosa – jest wywołane hormonalnymi zmianami w organizmie. Ciężarna powinna na początku ciąży pójść do dentysty, następnie 2-3 razy w trakcie ciąży. Należy zwrócić uwagę na spożywanie żywności z dużą ilością witaminy C, która zapobiega szkorbutowi np. natka pietruszki, kiszone ogórki, kiszona kapusta, czarna porzeczka, seler, truskawki.

         Bóle głowy – są najczęstszym objawem organizmu na ciąże. W początkowym okresie ciąży wystarczy podać dobrze posłodzoną herbatę by zapobiec bólowi, ponieważ występuje to poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego, a owa herbata podniesie je. Jednakże, gdy bóle głowy nie przejdą w trakcie późniejszego okresu ciąży należy udać się do lekarza, ponieważ może być to objaw chorobowy np. problemy z nerkami.

         Omdlenia – najczęściej zdarzają się w I trymestrze ciąży podczas dłuższego stania lub po zbyt szybkim wstaniu z łóżka, spowodowane są obniżeniem ciśnienia tętniczego w organizmie.

         Obrzęki – mogą pojawiać się w drugiej połowie ciąży o prawidłowym przebiegu, należy zwrócić uwagę na ograniczenie wykonywania prac w pozycji stojącej, zaniechanie przyjmowania płynów bez wyraźnego pragnienia, ograniczenie spożywania soli, spożywanie większej ilości owoców i warzyw (jabłka, pietruszka, seler), unikanie upałów, długich podróży, dbałość o częstszy wypoczynek z nogami ułożonymi wyżej.

         Upławy – wydzielina, która może mieć charakter bezwonnego, przeźroczysty śluzu. Należy skorzystać z noszenia podpasek bądź wkładek higienicznych. Przy dłuższym okresie występowania upławów należy zwrócić się do lekarza na badanie bakteriologiczne, ponieważ jest możliwość wystąpienia grzybicy.

         Skurcze mięśni – są nieprzyjemne, najczęściej występują w ostatnim okresie ciąży. Spowodowane są uciskiem ciężarnej macicy na nerwy i zaburzeniem gospodarki wapniowej w tym okresie. Należy wstać i rozmasować kończyny, dietę wzbogacić w przetwory mleczne i witaminy z grupy B, magnez (agrest, czarna porzeczka).