JAK OBLICZYĆ TERMIN PORODU - WG MIESIĄCZKI CZY USG ?

TERMINPORODU.JPG

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania i nerwowych przygotowań. Na narodziny dziecka warto się przygotować, by nic nas nie zaskoczyło. Punktem odniesienia dla kobiet w ciąży jest termin porodu, który w przybliżeniu określa, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia akcji porodowej i przyjścia dziecka na świat. Jednak wyznaczona data sobie nie musi oznaczać terminu porodu, bo rzeczywistość potrafi zaskoczyć.

Po pierwsze omówię kwestie ciąży donoszonej.

Ciąża donoszona to czas pomiędzy 37 a 42 tygodniem. To jest dość ważne – bo po 40 tygodniu ciąża uważana jest za „ciążę po terminie” , a to dopiero ciąża po 42 tygodniu uważana jest za „ciążę przenoszoną”.

Ważne jest aby ciąża zakończyła się przed 42 tygodniem ciąży, ponieważ po tym czasie łożysko staje się niewydolne, zaczyna dostarczać zbyt mało substancji odżywczych i tlenu dla dziecka, poza tym ciąża przenoszona wiąże się z ryzykiem dużej masy urodzeniowej, co z kolei może się wiązać z brakiem postępu porodu lub urazami okołoporodowymi. W Polsce zazwyczaj wyczekuje się do 10 dni po terminie, póżniej następuje wywoływanie porodu - ale o tym w późniejszych postach ;)

Poród, który rozpocznie się przed 37 tygodniem ciąży to poród przedwczesny.

JAK OBLICZYĆ TERMIN PORODU?

Większość ginekologów przy określaniu terminu porodu korzysta z reguły Naegelego, czyli wzoru według którego ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki, czyli 40 tygodni. Zatem od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmujemy 3 miesiące, a następnie dodajemy rok i 7 dni.

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni.

Jest to jednak metoda nieprecyzyjna, ponieważ nie każda kobieta ma cykle regularne. Podstawowy wzór zakłada, że typowy cykl u kobiety trwa 28 dni. Jeżeli jest krótszy, liczbę 7 należy pomniejszyć o tyle, o ile krótszy był cykl miesiączkowy – jeżeli trwał 26 dni, to liczbę 7 zastępujemy liczbą 5. Jeśli zaś cykle były dłuższe, powiększamy ostatnią cyfrę ze wzoru o daną liczbę dni. Wyliczona data da zatem jedynie przybliżony wiek ciąży i przewidywany termin porodu.

Inną metodą wyznaczania terminu porodu jest badanie ultrasonograficzne (USG), które jest bardziej wiarygodne i częściej lekarz odnosi się do ustalonego terminu porodu tą metodą, zwłaszcza u kobiet, które przed ciążą miały nieregularne cykle miesiączkowe. Oszacowany w ten sposób wiek ciąży i termin porodu mogą się znacząco różnić od wspomnianej wcześniej metody, są jednak bardziej prawdopodobne - najczęściej na podstawie pierwszego usg prenatalnego ze względu na parametry jakie wtedy są sprawdzane.

Parametrem, który wykorzystuje się przy określaniu wieku ciąży i terminu porodu jest wskaźnik CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu. Pomiaru najlepiej dokonać przed 10. tygodniem ciąży, wówczas wynik będzie najbardziej wiarygodny. W dalszych etapach ciąży wykonuje się inne pomiary, w tym dwuciemieniowy wymiar główki płodu (BPD), wymiar móżdżku płodu (TCD), czy długość kości udowej (FL), dla których CRL stanowi ważny punkt odniesienia.

U nas miesiączki były nieregularne, więc wyliczając metodą pierwszą termin wyszedł na 6.01. Jednak po pierwszym usg prenatalnym, doktor powiedział, że bardziej wierzymy w termin porodu na 1.01.2021 :)) A jak u Was wygląda sprawa terminu porodu? Zgadzał się ten z miesiączki i z usg ?


ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM

Bibliografia

  1. Bręborowicz G.H. (red.): Ciąża po terminie, [w:] Gi- nekologia i położnictwo, t. 1; 2007, 84-87.