SUPLEMENTACJA WITAMIN W CIĄŻY... TRZEBA?

suplementywciazy.jpg

Wpis na temat suplementowania witamin i minerałów w ciąży. Nie raz spotkałam się z pacjentką, która zadała mi pytanie: “Czy musze przyjmować te wszystkie suplementy?”

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie musimy wiedzieć jaki wpływ mają witaminy na Nas oraz rozwijającego się Maluszka, czy jest możliwość pozyskiwania odpowiedniej ilości tych mikroelementów z posiłków.

Ale zacznę od rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Podczas ciąży i w okresie laktacji powinno się suplementować kwas foliowy, witaminę D, kwasy DHA i jod, ze względu na niewystarczające ilości mikro i makroelementów w diecie matki.

Prawidłowe odżywianie jest niezbędnym warunkiem zdrowia człowieka. Ciąża stanowi okres życia organizmu, w którym zmienia się zapotrzebowanie oraz możliwości uzupełniania niedoborów makro- i mikroelementów. Dieta stosowana przed koncepcją oraz podczas ciąży powinna zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju ciąży, jednakże najczęściej jest ona nie- wystarczająca dla pokrycia zapotrzebowania kobiety ciężarnej i płodu. zachwianie równowagi prowadzić może nawet do nie- odwracalnych zmian mogących być przyczyną niepowodzeń położniczych. Poznanie potrzeb organizmu kobiety ciężarnej i rozwijającego się płodu oraz aktualnego stanu zaopatrzenia organizmu i możliwości uzupełniania niedoborów jest trudne. Ujednolicenie zaleceń suplementacyjnych w zakresie witamin i mikroelementów może być pomocne w zachowaniu prawidłowego rozwoju ciąży i jej prawidłowego przebiegu.”


witaminy.jpg


Zaleca się przyjmowanie:

  • kwasu foliowego - zalecana dawka dobowa kwasu foliowego stosowanego w celu prewencji rozwoju wad otwartych ośrodkowego układu nerwowego wynosi 40mg na dobę. 

  • witaminy D - około 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, w niewielkim stopniu z pokarmu. Dzienna dawka zalecana u kobiet ciężarnych i karmiących z niedoborem witaminy D3 w diecie lub z ograniczoną syntezą przez skórę wynosi 800-1000μg na dobę. ALE dawka witaminy D powinna być ustalona indywidualnie przez lekarza, po uprzednim wykonaniu badania stężenia 25(OH)D we krwi.

  • kwasów DHA - są to związki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka, a także na prawidłowy przebieg ciąży. U kobiet ciężarnych, które dostarczają odpowiednie ilości tych kwasów rzadziej występuje stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny i depresja poporodowa. Zalecana porcja to 200- 300 mg DHA dziennie.

  • jod - niedobór jodu dotyczy w Europie około 50% populacji, w tym kobiet ciężarnych. Mały i umiarkowany niedobór jodu prowadzi do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego oraz do zespołu nadaktywności ruchowej (ADHD) z zaburzeniami uwagi. Odpowiednie dzienne spożycie jodu należy zapewnić przez suplementację preparatami jodku potasu w ilości 150μg dla całej populacji ciężarnych i karmiących. 

  • żelazo - suplementacja związkami żelaza powinna być prowadzona u kobiet z niedokrwistością przed koncepcją, a następnie włączana ponownie po ukończeniu 8 tygodnia ciąży. Suplementację żelazem zaleca się w grupie kobiet ciężarnych z ryzykiem niedokrwistości [dieta wegetariańska, zaburzenia wchłaniania] oraz z niedokrwistością [Hb <11mg/dl]. Uzasadnione jest kontynuowanie podawania preparatów żelaza również w okresie laktacji, przez co obniża się ryzyko niedokrwistości u dziecka. Dzienna dawka żelaza w diecie powinna wynosić 18mg poza ciążą, 26 -27mg podczas ciąży i 20mg podczas karmienia piersią, a w przypadku stwierdzenia niedokrwistości dobowa dawka powinna wynosić 60-120mg dziennie.

  • wapń - jest to składnik szkieletu kostnego, znajduje się w mleku i przetworach mlecznych, jajach, rybach, jarmużu, brokule, migdałach, orzechach, figach, soi, fasoli. Dzienne zapotrzebowanie na wapń dla kobiet ciężarnych wynosi 1000 - 1300 mg na dobę.

  • magnez - pierwiastek, który odpowiada za regulacje przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego. Ma istotny wpływ na regulacje funkcjonowania układu nerwowego. Zespół PTG zaleca kobietom w ciąży suplementacje magnezu w ilości 200 - 1000 mg na dobę.

  • witamina A - wchodzi w skład siatkówki oka, ma wpływ na jakość widzenia. Przez syntezę kolagenu wpływa na rozwój kości, zębów i paznokci. Ma również działanie antyoksydacyjne. Dzienne zapotrzebowanie organizmu wynosi około 1mg. 

  • witamina E - jest najsilniejszym antyoksydantem. Zapobiega utlenianiu witaminy A, lipidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W ten sposób chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. Zapobiega również rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych obniżając stężenie lipidów w surowicy krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Niedobory witaminy E występują często u wcześniaków. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E podczas ciąży wynosi 15-19mg.


Pamiętaj!

Nie przyjmuj kilku preparatów witaminowo-mineralnych na raz. Przyjmując je, skonsultuj się z lekarzem, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą być groźne dla rozwoju dziecka.

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z przebiegiem ciąży, dlatego wybierając swój preparat do suplementacji witamin warto kierować się aktualnymi zaleceniami ekspertów w dziedzinie ginekologii i żywienia.

Polecam poczytać opinie u Pan Tabletki dotyczące składu suplementów, ale także zaznajomić się z właściwościami np stosowania oleju lnianego, zakwasu z buraków, rozszerzania diety o odpowiednie, sezonowe warzywa i owoce. Starać się w jak najbardziej naturalny sposób dostarczać do organizmu witaminy i minerały ;)


PS. Zapraszam do obserwowanie konta na Instagramie - tam codzienna porcja wiedzy i kulisy z przygotowań do nowej roli oraz troszkę motywacji i codziennego życia <3

Bibliografia

  1. Hamułka J, Wawrzyniak A, Pawłowska R. Ocena spożycia witamin i składników mineralnych z suplementami diety przez kobiety w ciąży. Roczn. PZH. 2010; 61(3): 269–275.

  2. Szostak-Węgierek D, Cichocka A. Żywienie kobiet ciężarnych. Wyda- nie II. Warszawa: Wyd. Lek. PZWL; 2012.

  3. Greiner T. Vitamins and minerals for women: recent programs and intervention trials. Nutr Res Pract. 2011, 5, 3-10.