PEDIATRA O SZCZEPIENIACH + KALENDARZ SZCZEPIEŃ DO POBRANIA

IMG_8359.jpg

Treści zamieszczone w materiale mają wyłącznie charakter informacyjny, nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o sposobie i zakresie szczepienia.


Chciałabym przybliżyć Ci temat szczepień, który jest jednym z najdokładniej zbadanych w medycynie. Zaprosiłam do napisania tego artykułu Kamilę, lekarkę, która jest w trakcie specjalizacji z pediatrii, aktualnie również mama 8 miesięcznej Zuzi. Poznałyśmy się na wizycie laktacyjnej, tuż po porodzie Kamila poprosiła mnie o spotkanie i od tego czasu pozostałyśmy w kontakcie. Wspieramy się i wymieniamy doświadczeniem macierzyńskim i nie tylko ;)

Sam kalendarz szczepień to czarna magia, ale gdy poznasz temat bliżej to właściwie nie jest to aż tak skomplikowane. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości zawsze warto przedyskutować z pediatrą. Masz prawo czuć się zagubiona, ponieważ w internecie krąży wiele nieprawdziwych wypowiedzi w tym temacie, dlatego sprawdzaj źródło informacji, na które trafiasz.



Zapraszam Cię do dalszej części wpisu okiem pediatry…

Kiedy Kasia zapytała mnie czy mogę napisać artykuł o szczepieniach, od razu „urodziło mi się” w głowie bardzo dużo pomysłów, o których chciałabym napisać. Temat uodparniania dzieci przeciwko chorobom jest wyjątkowo trudny do omówienia, z tego powodu, że narosło wokół niego wiele mitów. Przede wszystkim obawy rodziców, co do szczepień ochronnych powinny być każdorazowo rozwiewane w gabinecie przez pediatrów i lekarzy rodzinnych opiekujących się dzieckiem. Niestety, często jest tak, że w trakcie wizyty w przychodni goni nas czas, w korytarzu czekają kolejni pacjenci lub lekarz musi wykonać dużą ilość teleporad, co uniemożliwia merytoryczną i długą rozmowę na temat szczepień. W tej krótkiej notce postaram się poruszyć tematy dotyczące niektórych szczepień obowiązkowych i zalecanych u dzieci i młodzieży.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane – co to znaczy? Te pierwsze zostały zakupione przez ministra zdrowia i są powszechnie wykorzystywane do szczepień populacji ogólnej. Obowiązkowe szczepienie można wykonać inną, wykupioną przez rodzica szczepionką, ale w tym przypadku koszt preparatu ponoszony jest przez rodziców. Szczepienia zalecane uzupełniają kalendarz szczepień, co umożliwia szerszą ochronę dziecka przed różnymi chorobami. Niektóre z nich są wykorzystywane w ramach szczepień obowiązkowych, szczególnie wśród dzieci z grup ryzyka, a w przypadku osób chętnych na szczepienie ale poza grupami ryzyka – możliwe jest odpłatne zaszczepienie.

Z pewnością każda mama, która regularnie szczepi swojego malucha wie, że niektóre preparaty wymagają zachowania odstępu czasowego pomiędzy sobą. Dla przypomnienia: pomiędzy szczepionkami zawierającymi żywe drobnoustroje (przykładowo szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG) czy odrze, śwince i różyczce (MMR)) odstęp ten nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie. Z kolei w przypadku szczepionek niezawierających żywych ustrojów (tzw. szczepionki „zabite” „martwe”, czyli inaktywowane patogeny takie jak WZW B, pneumokoki, błonica, tężec i krztusiec (DTP) – odstęp jest dowolny, z zachowaniem niezbędnego czasu dla uniknięcia nałożenia się ewentualnego NOP. W przypadku chęci zaszczepienia dziecka szczepionką „żywą” i „zabitą” tak samo jak w przypadku szczepionek niezawierających żywych ustrojów, odstęp jest również dowolny, z zachowaniem niezbędnego okresu.

Kalendarz szczepień ochronnych jest dokumentem udostępnianym i aktualizowanym co roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Od 2021 roku, dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020r, do kalendarza szczepień wprowadzono obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom. Jest to szczególnie istotne ponieważ rotawirusy są bardzo powszechne, szczególnie w środowisku przedszkolnym. U każdego dziecka może rozwinąć się ciężkie zakażenie tym patogenem, zwłaszcza w grupach ryzyka (niemowlęta o niskiej masie urodzeniowej, dzieci przedszkolne oraz dzieci w wieku poniżej 24 miesięcy przebywające z innymi domownikami). Szczęśliwie dla maluchów szczepionka ta podawana jest doustnie, a preparat udostępniony do powszechnego szczepienia podawany jest w 3 dawkach. Możliwe jest również zaszczepienie preparatem 2-dawkowym, ale koszty takiej szczepionki ponosi rodzic.

NOP - niepożądany odczyn poszczepienny.

Źródło:
1.KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO z dnia 22 grudnia 2020 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2021.
2. Kawalec Wanda, Pediatria Tom 1-2, PZWL 2018


Do pobrania

Stworzyłam kalendarz szczepień, który śmiało możesz pobrać! Dodatkowo terminarz do wydrukowania i zapisywania umówionych wizyt szczepiennych. U nas sprawdza się widoczna kartka z terminami, aby nie zapomnieć o nich. Plik trzeci to wyjaśnione pojęcia, skróty dotyczące nazw szczepionek, patogenów. Koniecznie daj znać jak Ci się sprawdza przygotowane przeze mnie pomoce dotyczące tematu szczepień - INSTAGRAM, FACEBOOK


A co po szczepieniu?

Po szczepieniu zachodzą w organizmie człowieka złożone procesy prowadzące do wytworzenia odporności, co niekiedy powoduje wystąpienie różnych objawów, które mogą niepokoić. Maluch może być rozdrażniony, marudny i apatyczny. Może też reagować trudnym do ukojenia płaczem lub zmniejszonym apetytem czy nadmierną sennością. Temperatura może być podwyższona. W miejscu wkłucia pojawić się może rumień i obrzęk określane jako odczyn poszczepienny lub reakcja miejscowa, która niekiedy wyzwala ból.

W sytuacji, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, możesz podać mu lek przeciwgorączkowy w postaci syropu lub w czopku. W przypadku wystąpienia bólu, można ulżyć przystawiając do piersi lub stosując chłodny okład lub kompres z sody oczyszczonej na obrzęk w miejscu wkłucia. Opisane objawy mogą utrzymywać się około 2-3 dni, po czym wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli wystąpią jakiekolwiek inne objawy i niepokojące rekcje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM