KIEDY ZACZĄĆ ROZSZERZAĆ DIETĘ?

Na początek napiszę o zaleceniach, które są tworzone przez instytucje zajmujące się żywieniem dzieci. Ich wiedza jest oparta na badaniach naukowych, a nie przekonaniach.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii), ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci) – wszystkie wymienione instytucje nadal potwierdzają, że rekomendowany czas rozszerzania diety to okres około szóstego miesiąca życia dziecka. To moment, kiedy dzieci zwykle osiągają gotowość do stabilnego siedzenia (z podparciem lub bez), kontrolują ruchy głowy, są w stanie zjadać posiłki stałe podawane na łyżeczce lub zacząć ćwiczyć jedzenie rączkami.

Owszem, ESPGHAN mówi, że można zacząć rozszerzać dietę po ukończeniu przez dziecko 17 tygodnia życia, ale nie są to rekomendacje. Podaje, że jest to czas, kiedy można zacząć próbować, ale nie ma podanych korzyści z takiego szybkiego rozszerzania diety.

Zalecenia rozszerzania diety są takie same, niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką.

ROZSZERZANIE DIETY PRZED 6 MIESIĄCEM…

Dlaczego rozszerzanie diety przed szóstym miesiącem jest niezalecane? Pokarmy stałe nie są tak obfite w kalorie i składniki odżywcze jak mleko mamy czy mleko modyfikowane, które jest o wiele lepiej przyswajalne przez maluszka. Jego żołądek jest malutki i potrzebuje skoncentrowanej dawki kalorii. Układ pokarmowy, w szczególności jelita, może nie być gotowy na trawienie większości produktów, a tym bardziej na przyswajanie składników odżywczych. Niemowlęta, u których rozpoczęto rozszerzanie diety wcześniej, mogą być bardziej narażone na infekcje oraz występowanie alergii, ponieważ ich układ immunologiczny jest niedojrzały.

Często również zbyt wczesne wprowadzenie produktów innych niż mleko może wiązać się z odrzuceniem piersi czy mleka modyfikowanego a podstawą żywienia do pierwszego roku życia dziecka jest wciąż mleko.

PO CO ROZSZERZAĆ DIETĘ?

Im więcej miesięcy ma maluch, tym większe jest jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, np. żelazo, którego zapasy w ciele powoli zaczynają się wyczerpywać około szóstego miesiąca życia, ponieważ samo mleko powoli przestaje być wystarczające. Nowe posiłki mają być uzupełnieniem tego, co otrzymuje maluch w mleku, oraz poznawaniem nowego sposobu żywienia, smaków, konsystencji, barw i faktur. Do tego nauka odkrztuszania, żucia, przełykania.

Dodając kolejne posiłki stałe do diety dziecka, dostarczysz mu więcej energii, białka, żelaza, cynku, witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju. Przygotowujesz go również do urozmaicania diety w późniejszym okresie życia i budujesz nowe nawyki, dlatego od początku zwróć uwagę na jakość jedzenia i proponowanych posiłków.

Jeżeli chciałabyś doczytać więcej o rozszerzaniu diety niemowlaka to pobierz darmowy fragment mojego autorskiego eBooka “Rozszerzanie diety dziecka” i zapoznaj się ze spisem treści! Znajdziesz w nim wszystko co powinnaś wiedzieć w tym temacie oraz najcześciej zadawane pytania przez mamy!

A jeżeli jesteś zdecydowana na kupno to zostawiam link do sklepu - KUPUJĘ

 

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM