TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ - OGTT W CIĄŻY...

OGTTWCIAZY.JPG

Wiele z pacjentek zadaje pytanie co to jest tak naprawdę test obciążenia glukozą, czy to jest zwykła ocena glukozy z próbki krwi żylnej bądź czy też można ocenić to za pomocą kropelki krwi pobranej małą igiełką z palca? Poniżej kilka ważnych informacji w tym temacie.


Co to jest OGTT i po co się go wykonuje?

OGTT, czyli od angielskiego Oral Glucose Tolerance Test to doustny test obciążenia glukozą. Test ma na celu rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Badanie to polega na trzykrotnym pobraniu krwi żylnej i zmierzeniu poziomu glukozy.

  • Na czczo.

  • Po 1h od wypicia roztworu 75g glukozy.

  • Po 2h od wypicia roztworu 75g glukozy.

IMG_2356.JPG

Jak się przygotować do badania?

Test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrzycowa to jedno z badań przesiewowych wykonywanych między 24 - 28 tygodniem ciąży. Aby wynik był wiarygodny, należy przestrzegać kilku zasad:

  • badanie wykonać na czczo, rano, około 8 h od ostatniego posiłku, podczas badania nie prowadzić żadnej aktywności fizycznej,

  • przez trzy dni poprzedzające badanie stosować normalną dietę (zaleca się, aby znajdowało się w niej 150-200g węglowodanów),

  • roztwór około 200 ml wody z 75 g rozpuszczonej glukozy należy wypić w ciągu 5 min, można dodać do niego kilka kropel cytryny, co nie wpłynie na wynik testu, a ułatwi przyjęcie bardzo słodkiego napoju,

  • badanie powinno być wykonywane, kiedy kobieta jest całkowicie zdrowa (nawet niewielka infekcja, stres czy leki mogą zafałszować wynik testu).

Kiedy mówimy o prawidłowych wynikach testu?

Obowiązują normy ustalone w 2014 roku i są one następujące:

poziom glukozy na czczo – do 92 mg/dl
poziom glukozy po 1h od wypicia roztworu 75g glukozy – do 180 mg/dl
poziom glukozy po 2h od wypicia roztworu 75g glukozy – do 153 mg/dl

Jeżeli choć jedna z tych wartości jest powyżej normy to mówimy o cukrzycy ciążowej.

Pomiary cukru w ciąży.

Pierwsze badanie glukozy na czczo, z krwi żylnej w ciąży przeprowadzane jest w celu sprawdzenia czy stężenie glukozy we krwi w ciąży jest prawidłowe. Wynik jest prawidłowy jeżeli nie przekracza 92 mg/dl.
Jeżeli zaś znajduje się w przedziale 92-125 mg/dl, lekarz kieruje pacjentkę na test obciążenia 75 g glukozy, który standardowo wykonywany jest dopiero po upływie 24. tygodnia ciąży. W przypadku, gdy stężenie glukozy przekracza 126 mg/dl, stwierdzana jest cukrzyca, a ciężarna kierowana jest od razu do poradni diabetologicznej w celu ustalenia indywidualnego leczenia i diety.

Wyniki powyżej granicy normy, co dalej?

Podwyższony poziom glukozy we krwi i zwiększona podaż glukozy do dziecka w trakcie ciąży niesie za sobą ryzyko powikłań - powoduje, że dziecko może za bardzo rosnąć. Stan ten nazywa się makrosomią, czyli zbyt duża masa ciała dziecka na jego wiek.

Makrosomia jest wyzwaniem, jeżeli chodzi o poród. U kobiet, u których dzieci mają makrosomię częściej dochodzi do ukończenia ciąży przez cięcie cesarskie oraz do urazów okołoporodowych. Dlatego głównym celem w leczeniu cukrzycy ciążowej jest, aby makrosomii zapobiegać.

Zalecanym sposobem w uzyskaniu prawidłowych poziomów cukru we krwi jest stosowanie odpowiednio skomponowanej diety oraz umiarkowana codzienna aktywność fizyczna - długie spacery, basen, czy specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży (o ile nie ma przeciwskazań). Ciężarna powinna kontrolować poziomy glikemii, zapisywać je. Gdy normy poziomu cukru będą podwyższone, powinnaś zgłosić się do specjalisty. Indywidualna konsultacja pozwala też uwzględnić preferencje smakowe, czy gotowanie posiłków dla całej rodziny.

Nadmierna konsumpcja produktów z rafinowanej skrobi, wędlin, parówek i produktów pochodzących z zachodnich wzorców dietetycznych jest czynnikiem najbardziej odpowiedzialnym za podwyższone ryzyko GDM, czyli cukrzycy ciężarnych. Podczas, gdy produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, mleko i przetwory mleczne zdają się odgrywać rolę ochronną. Także drób i soki owocowe powinny być spożywane z ostrożnością.

Zapraszam Cię do obserwowania BABIKONU w mediach społecznościowych!

Facebook Instagram

Bibliografia

  1. Dąbrowski M., Pawlus D. Związek wyborów żywieniowych w czasie ciąży z cukrzycą ciążową. Diabetologia Praktyczna 2017;3(4):147-152.

  2. Wilczyński J, Dziatosz K. Cukrzyca ciążowa – ryzyko dla matki i jej dziecka. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2009, 2, 85-89.

  3. West NA, Crume TL, Maligie MA, Dabelea D. Cardiovascular risk factors in children exposed to maternal diabetes in utero. Diabetologia. 2011, 54 (3), 504-507.