CO OZNACZA BABY BLUES, KIEDY WYSTĘPUJE?

IMG_7401.JPG

W okresie połogu, w pierwszych dniach po porodzie zachodzą duże zmiany hormonalne co może wiązać sie z zmianami nastroju, które mogą doprowadzić do stanów depresyjnych. Są to: przygnębienie poporodowe (lub baby blues), poporodowe psychozy depresyjne oraz zespoły depresyjne o różnym nasileniu. Wymienione zaburzenia różnią się między sobą rodzajem i nasileniem objawów, a także czasem pojawienia i okresem trwania.

Około 80% kobiet w połogu doświadcza wahań nastroju zwanego depresją dnia trzeciego lub baby blues. Przygnębienie poporodowe uznawane jest za najłagodniejszą postać.

Baby blues występuje w ciągu pierwszych dni po porodzie, a największe nasilenie objawów przypada między 3. a 5. dobą połogu. Towarzyszy temu obniżenie nastroju, labilność emocjonalna, poczucie stałego zmęczenia, płaczliwość, napięcie, drażliwość, trudności z koncentracją uwagi. Objawy utrzymują się do 2 tygodni, zazwyczaj nie wymaga leczenia.

Nowa rola, nowe obowiązki, nowa rzeczywistość. Do tego dochodzi zmęczenie, stres , płacz dziecka, strach o jego zdrowie, ból po porodzie, wahania hormonalne. To wszystko może więc wpływ na samopoczucie. W internecie obraz idealnego wizerunku po porodzie, szybki powrót do formy, maluch który przesypia całe noce, brak zmęczenia i uśmiech od ucha do ucha… niestety, rzeczywistość wygląda troszkę inaczej.

Połóg to bardzo intensywny okres zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Szczęście, zachwyt, ulga, wzruszenie, wdzięczność, ogromne zmęczenie. Nie zdawałam sobie sprawy ile uczuć/emocji można odczuwać. Myślałam, że już dłużej nie dam rady. Ta sytuacja mnie przerasta. To wszystko co się dzieje dookoła, to za dużo dla mnie. Jednak zrozumiałam, że to za chwilę minie. Przecież ten okres zaraz się skończy i będę tęsknić za ciągłym karmieniem, przytulaniem i uśmiechami. Inaczej zaczęłam postrzegać ten wspólny czas i samą siebie, nie muszę każdego dnia być idealną matką, gospodynią, żoną czy też koleżanką.

Może się okazać, że to, czego doświadczasz nie jest nieustannym pasmem radości i szczęścia. Oczekujesz wielkiej fali pozytywnych uczuć, która nie nadchodzi. Trudne emocje są również odczuwane po porodzie, to normalne.

* U kobiet, które z powodzeniem karmią piersią, istnieje zmniejszone ryzyko rozwoju depresji poporodowej, ponieważ do organizmu wydzielany jest hormon szczęścia, oksytocyna, za każdym razem, gdy karmione jest dziecko.

Pierwsza rada - to jeśli jest Ci ciężko, czujesz bezsilność i zmęczenie, poproś bliskich o pomoc i wsparcie. Tak, nie bój sie prosić. Wiem, to nie jest takie proste, ale pomaga w tym szczególnym okresie. Poproś o konkretną pomoc, szczególnie w czynnościach dnia codziennego, jak ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów, prania czy prasowania. Nagle okazuje się, że co 2-3 godziny musisz być gotowa do działania, a kiedy czas na regeneracje? Pojawia się coraz większe znużenie, zmęczenie, rozczarowanie i ogromne poczucie winy, że się nie sprawdzasz w roli matki, bo przecież nie masz powodu do narzekania “bo dziecko urodziło się zdrowe” - pozwól sobie na te trudne emocje.

Druga rada - jeśli czujesz, że ten stan nie mija, warto skorzystać z pomocy. Skuteczna może okazać się psychoterapia. Warto również poszukać grup wsparcia, bo kto lepiej nas nie zrozumie niż osoba, która przechodzi przez to samo.

Bardzo ważne jest, aby kobietom w ciąży dostarczyć informacji na temat depresji, możliwości radzenia sobie z nią oraz uzyskania pomocy. Dobrym początkiem działań, który może uruchomić system pomocy, jest stosowana w niektórych krajach Edynburska Skala Depresji Poporodowej.

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM



Literatura

  1. Wasilewska-Pordes M. Depresja porodowa u kobiet. Wyd. Radamsa, Kraków 2000.

  2. Kossakowska-Petrycka K, Walęcka-Matyja K. Psychologiczne uwarunkowania wystąpienia depresji poporodowej u kobiet w ciąży o przebiegu prawidłowym i ciąży wysokiego ryzyka. Ginekol Pol. 2007; 78: 544–548.