LAKTATOR - JAKI WYBRAĆ? RĘCZNY, POJEDYNCZY CZY MOŻE PODWÓJNY?

laktator.JPG

Pierwsze pytanie jaki mi się nasuwa, kiedy dostaje zapytanie o laktator - to jakie masz plany związane z karmieniem piersią? Musisz określić swoje potrzeby.

Jeśli chcesz mieć laktator w pogotowiu, do ściągania sporadycznego,  np. w przypadku nawału lub okazjonalnego wyjścia bez malucha. W tym przypadku możesz rozważyć laktator ręczny lub pojedynczy elektryczny.

Ceny laktatorów elektrycznych pojedyńczych zaczynają się już od 100 zł, więc nie jest to aż taki wydatek - patrząc obiektywnie na cel jaki za tym stoi - czyli podawanie mleka mamy.

Laktatory ręczne są tańsze bądź porównywalne cenowo z pojedynczymi elektrycznymi. Częste odciąganie za ich pomocą jest jednak pracochłonne – utrzymanie podciśnienia wymaga stałego pompowania dłonią. Laktatory elektryczne są łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu, ponieważ za utrzymanie próżni odpowiada silniczek.

POLECAM

LAKTATOR NENO BELLA

LAKTATOR NENO UNO

Jeśli planujesz karmić długo, jesteś aktywna zawodowo, chcesz wychodzić z domu na kilka godzin i zostawiać mleko, mrozić zapasy na "gorszy czas" to polecam wybór laktatora elektrycznego, a nawet elektrycznego podwójnego.


Badania potwierdzają, że odciąganie mleka z piersi w tym samym czasie zwiększa ilość mleka średnio o 18% niż podczas naprzemiennego odciągania z każdej piersi. Praca z podwójnym laktatorem skraca również czas o polowe podczas odciągania, więc jest to doskonały wybór dla zapracowanych mam lub mam KPI - karmiących piersią inaczej. Pokarm uzyskiwany poprzez odciąganie z obu piersi jednocześnie wyróżnia się także wyższą zawartością tłuszczu i kalorii.


Dobry laktator elektryczny warto jest zakupić wcześniej z jednego powodu. Pomoże on nam pobudzić laktację po porodzie, jeśli wystąpią z tym problemy, a lepiej nie powierzać wyboru odpowiedniego laktatora losowej osobie, czy też czekać na zakup. Każdy dzień, a nawet godziny są tutaj na wagę złota.


Znając swoje potrzeby możemy przejść do konkretów, czyli od czego zacząć wybór laktatora. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej wielkości lejka.

Lejek laktatora to najczęściej plastikowa lub plastikowo - silikonowa część urządzenia, która styka się bezpośrednio z piersią i do której zasysana jest brodawka sutkowa w celu uzyskania podciśnienia i wywołania wypływu mleka. Podczas pracy urządzenia Twoja brodawka będzie wciągana do tunelu lejka. Aby odczucie z tym związane było komfortowe, a wypływ mleka satysfakcjonujący, brodawka musi pracować swobodnie w tunelu lejka - nie może się o niego ocierać. Powinna mieć ok 1 - 2 mm przestrzeni wokół siebie.

Źródło - https://lactconnect.blogspot.com/2017/12/breast-sheild-size-how-your-breast-pump.html





Odpowiednia wielkość lejka laktatora jest istotna i będzie miała decydujący wpływ na skuteczność i komfort odciągania pokarmu. Przy prawidłowo dobranym lejku odciąganie mleka będzie bezbolesne a wypływ mleka szybki. Przy źle dobranym lejku możesz nie uzyskać wypływu mleka, brodawka może zostać obtarta, poraniona a co za tym idzie - podatna na infekcje.


Czym kierować się przy wyborze laktatora elektrycznego?


Moc laktatora elektrycznego – im większa moc, tym skuteczniejsze odciąganie mleka z piersi.

Liczba cykli na minutę – zależy od niej komfort w trakcie odciągania mleka, zbyt niska prędkość (poniżej 30 cykli na minutę) może sprawiać ból.

Liczba faz odciągania – możemy spotkać się z laktatorami elektrycznymi jedno- i dwufazowymi, laktatory dwufazowe naśladują sposób picia mleka przez niemowlę, czyli najpierw stymulują pierś do wypływu pokarmu, a następnie go odciągają - to jest ważna funkcja laktatora!

Rodzaj zasilania – możemy wybierać między laktatorami automatycznymi zasilanymi sieciowo, akumulatorowo bądź bateryjnie.

Dodatkowe funkcje i akcesoria – możliwość zapamiętywania ustawień, nakładki masujące, możliwość podłączania różnych modeli butelek, pokrowiec.

Gwarancja i serwis - czy dana firma posiada serwis w Polsce, to znacznie przyśpiesza drogę zwrotu bądź naprawy w przypadku wystąpienia do podstawy reklamacji.

Materiał z jakiego powstał - część laktatora, która ma kontakt z mlekiem, powinna być wykonana z materiałów wolnych od szkodliwych substancji: BPA i DEHP.


W jakich sytuacjach używać laktatora?

  • Odbarczanie piersi w nawale*.

  • Pomoc w zastoju i zapaleniu piersi.

  • Ściąganie mleka i podawanie butelką, gdy dziecko z jakichś powodów nie może samo ssać (wcześniak, rozszczep podniebienia, żółtaczka, problemy neurologiczne, problemy z uchwyceniem brodawki).

  • Mamy KPI - karmie piersią inaczej, czyli podawanie mleka mamy poprzez butelkę, system SNS, kubeczek, strzykawkę.

  • Zainicjowanie laktacji, gdy z różnych przyczyn nie mogło tego zrobić dziecko.

  • Rozkręcenie laktacji, czyli pobudzenie piersi do zwiększenia ilości produkowanego mleka.

  • Zrobienie zapasów mleka.

  • Zakończenie laktacji.


* W przypadku nawału, nigdy nie ściągaj mleka do uczucia pustych piersi, ponieważ powoduje to wzmożoną produkcję pokarmu a nie o to nam chodzi. Tutaj mówimy o odciąganiu częściowym.


Jak skutecznie odciągać mleko?

Nie rezygnuj z odciągania, gdy początkowo będziesz ściągać niewielkie ilości pokarmu. W odciąganiu ważna jest regularność i cierpliwość, ale też wygodna pozycja i spokój, więc usiądź wygodnie, zrelaksuj się, przed odciąganiem zastosuj ciepły prysznic lub okład, np. kompresy żelowe, odciągaj pokarm w pobliżu dziecka, myśl o dziecku ;)



Wybór pacjentek

Największe pochwały zbierają laktatory bezprzewodowe, które do działania nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła prądu. Karmiące mamy uważają tego rodzaju urządzenie bezprzewodowe za bezpieczniejsze i wygodniejsze, bo mogą laktator zabrać ze sobą np. na konferencje, wyjazdy czy też zajęcia na studiach.

Z kolei, gdy mowa o rodzaju laktatorów elektrycznych to największą popularnością cieszą się laktatory podwójne, dzięki którym możemy odsysać mleko z dwóch piersi jednocześnie - jako plusy mamy wymieniają: zaoszczędzony czas, łatwa obsługa, większa ilośc odciąganego pokarmu, większa motywacja do dłuższego karmienia piersią lub KPI.

LAKTATOR NENO DUE

LAKTATOR NENO UNO

LAKTATOR NENO BELLA


Mój wybór

Ja sama wybrałam laktator na dwie piersi firmy Lansinoh, jestem z tą marką związana od dłuższego czasu i nigdy nie zawiodłam się na produktach tej firmy. Laktator jest sprzętem medycznym. Jego zaletą jest możliwość doboru wielkości lejka (w zestawie mamy dwie wielkości), tryby pracy oraz możliwość pracy z nim w każdym miejscu, ponieważ może pracować na baterie. Wyświetlacz pokazuje nam wybrany program pracy, moc czy też czas odciągania. Producenci ominęli materiał BPA, tak więc laktator jest bezpieczny w użyciu. W zestawie mamy dwie butelki, jeden smoczek. Laktator może pracować jako pojedynczy lub podwójny.

MÓJ WYBÓR - LAKTATOR LANSINOH PODWÓJNY

Dlaczego postawiłam na laktator podwójny?

Na urlopie macierzyńskim chciałabym w ciągu dalszym być aktywna zawodowo, może nie w stopniu takim jak przed ciążą, ale nie chciałabym zostawiać pacjentek bez pomocy, ponieważ kocham to co robię. Kolejnym powodem jest optymalizacja czasu przy laktatorze (przy podwójnym zyskujemy o połowe więcej) oraz jak sama zauważyłam - większa ilość mleka zostaje ściągnięta, gdy pobudzane są obie piersi. Zakupiłam laktator jeszcze przed porodem również dlatego, że jestem świadoma o początkach… wiem, że może być różnie. Sama mam brodawki raczej płaskie, więc również zaopatrzyłam się w nakładki silikonowe, aby w pierwszych dobach pomóc maluchowi z uchwyceniem ich, a gdy będą poranione to złagodzić dyskomfort. Jest to niewielki koszt finansowy, a może się przydać na każdym etapie laktacji, bo np. nakładek można również używać przy zbyt szybkim wypływie mleka.

neno-laktator.jpg

Z laktatorów w dostępnej cenie również mogę polecić firmę Neno, który sama również mogłam przetestować.


Dla mnie jest to optymalne połączenie kwoty za laktator oraz jego możliwości. Zaletą jest również fakt, iż pasuje kilka innych butelek do tego zestawu. Zaopatrzyłam się również już w woreczki na pokarm, bo często przy nawale już można zacząć mrozić pokarm. Laktator bardzo cicho pracuje, naprawdę! Ma 5 poziomów stymulacji, 9 poziomów odciągania pokarmu, co jest wielkim plusem ze względu na możliwość dostosowania siły ssania do swoich potrzeb.



OFERTA DLA CIEBIE!

W związku z moimi przygotowaniami do laktacji, stworzyłam dla Was zestaw laktacyjny. Wybrałam artykuły, które wg mnie są niezbędne przy starcie, oczywiście zakładamy najlepszy ze scenariuszy, że wszystko “pójdzie jak po maśle”, ale jednak z doświadczenia, z pracy na oddziale położniczym, warto mieć już niektóre te gadżety ze sobą w szpitalu, w domu - zwłaszcza w dobie “pandemii”.

A teraz zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą laktacyjną na START przygotowaną przeze mnie dla Ciebie.

Płacisz raz i masz gotową wyprawkę laktacyjną - od wersji standardowej do rozszerzonej, tutaj wybór już pozostawiam Tobie. Napewno możesz się spodziewać wielu gratisów dołączonych do paczki ;)) Dodatkowo otrzymasz ode mnie MINI EBOOK “Przygotuj się do karmienia piersią”, który jest małymi przewodnikiem dla przyszłej mamy o karmieniu piersią.

Swoim pacjentkom polecałam szczególnie laktator Lansinoh, są one naprawdę niezawodne również ale posiadają wyższą cenę. W zestawie są dwa rozmiary lejka, więc to wielki plus. Zarówno laktator pojedynczy jak i podwójny jest godny polecenia. Wybór pozostawiam Tobie ;)





ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM







Literatura:

  1. Gebuza G, Gierszewska M, Kaźmierczak M, et al. Przygo- towanie kobiet do karmienia piersią. Probl Pielęg. 2010; 18(4): 406–412.

  2. Nehring-Gugulska M., Karmienie piersią bez barier. V zjazd Centrum Nauki o Laktacji, [cytowany 19.02.2017 r., 16:39], Dostęp z: http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/zjazdy/V/materialy_dziennikarze.pdf.