NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE PROBLEMY LAKTACYJNE - BÓL, RANY, NAWAŁ, OBRZĘK

problemy laktacujne.JPG

Do najczęściej wystepujących problemów podawanych przez kobiety karmiące piersią będących przyczyna rezygnacji lub ograniczenia karmienia naturalnego są problemy z przystawieniem dziecka do piersi, prawidłowe uchwycenie brodawki, ból i rany brodawek, ból w czasie karmienia piersią oraz subiektywne odczucia matki, że dziecko się nie najada lub nie przybiera prawidłowo na wadze, wrażenie braku pokarmu, obrzęk piersi czy też nawał pokarmu.


Być może, że karmienie piersią przyjdzie Ci łatwo i obędzie się bez żadnych problemów - tego Ci życzę! Jednak często pojawiają się problemy na początku karmienia piersią, więc warto abyś wiedziała jak wtedy postępować. Jeśli zdarzy Ci się zastój, powstanie ranka na brodawce albo dojdzie do zapalenia piersi, podczas którego będziesz musiała zażywać antybiotyk - nie rezygnuj z karmienia piersią! Pamiętaj, że problemy takiego typu są zazwyczaj przejściowe. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że sobie szybko z nimi poradzisz.


Ogromne znaczenie mają zarówno prawidłowe dostawienie malucha do piersi, regularne opróżnianie piersi, prawidłowa technika ssania, jak i Twoje dobre samopoczucie i dbanie o siebie.



O nawale pokarmu i postępowaniu pisałam w tym wpisie, więc odsyłam do niego - Nawał pokarmu - jak postępować?

Ból podczas karmienia piersią, również już był poruszany na blogu - Czy karmienie piersią boli?

Co najważniejsze, karmienie piersią nie powinno boleć. Na samym początku może pojawić się u Ciebie fizjologiczna bolesność bądź odczuwany dyskomfort, ale takie uczucie powinno minąć w trakcie karmienia piersią, nie powinno pojawiać się pomiędzy karmieniami i powinno całkowicie ustąpić po ok. 2 tygodniach od porodu.


Ranki na brodawce. 

Jeśli na brodawce, brodawkach powstały ranki lub otarcia, pamiętaj że nie musisz rezygnować z karmienia piersią. Możesz sobie pomóc poprzez wietrzenie piersi, smarowanie własnym mlekiem, zastosowanie maści z lanoliną 100%, stosowaniem okładów na gojenie ran. Czasem wystarczy poprawa techniki karmienia, zmiana pozycji do karmienia - za poranione brodawki zazwyczaj odpowiada nieprawidłowa technika przystawienia dziecka do piersi, jeśli nie wiesz jak masz poradzić sobie z tym samym, to skonsultuj się z doradcą laktacyjnym - np. ze mną.

Jak możesz sobie jeszcze pomóc?

Przed odsunięciem dziecka od piersi, przerwij ssanie wkładając palec w kącik jego ust i delikatnie wyciągnij brodawkę. Rozpoczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi. Przy dużych ranach bądź bólu można skorzystać z nakładek silikonowych - wtedy brodawka łatwo się zagoi, a siła ssania będzie bardziej do zniesienia, mniej odczuwalna przez Ciebie.

Tutaj post o gadżetach laktacyjnych, którymi możesz się wspomagać kiedy wystąpią problemy - klik.

Subiektywne odczucia mam, że maluch się nie najada - tutaj warto znać pojemność żołądka dziecka tuż po narodzinach i jak wyglądają potrzeby żywieniowe. Ważną kwestią jest również fakt, że maluch w pierwszych dobach chce być ciągle przy piersi - ale to nie wynika z faktu, że jest głodne tylko z jego naturalnych uwarunkowań - do tej pory, czuł Twoją bliskość, słyszał bicie serca i miał zapewnione ciepełko. A po porodzie musi się zmierzyć z nowymi warunkami, a Twoja bliskość daje mu ukojenie.


4.png

Nie każdy płacz oznacza głód, ale łzy można ukoić przy piersi. Płaczu z głodu naprawdę nie da się pomylić. Jeżeli tak się stanie, to należy malucha uspokoić przed dostawieniem do piersi, ponieważ nie uda się go wtedy efektywnie dostawić do piersi. Najlepiej jest karmić, kiedy zauważymy wczesne oznaki głodu, zanim zacznie płakać.

Wczesne oznaki głodu - czyli: wybudzanie się, rozglądanie, szukanie, cmokanie, mlaskanie, kręcenie się, mruczenie, stękanie, ruszanie ustami, ssanie rączek.

Karmienie na żądanie - przy pierwszych oznakach głodu, a nie z zegarkiem w ręku, jest jednym z najistotniejszych kwestii przy karmieniu piersią i najadaniu się dziecka.

Spadek wagi dziecka.
Fizjologiczny spadek masy urodzeniowej ciała rozpoczyna się w pierwszej dobie po porodzie, osiągając maksimum w trzeciej dobie, a następnie wyrównuje się do masy urodzeniowej około szóstego – siódmego dnia życia, max 14 dnia po narodzinach. Stan ten wynika z :

o   utratą wody w wyniku parowania,

o   wydaleniem smółki,

o   wydaleniem moczu,

o   ograniczona zdolność do zagęszczania moczu,

o   ograniczone przyjmowanie płynów w pierwszych godzinach życia.

Naturalna utrata wagi nie powinna przekroczyć 10% wagi urodzeniowej, przeciętnie mieści się w granicach 5-7% ubytku urodzeniowej wagi ciała. Jeżeli utrata masy ciała przekracza wyżej podaną granicę może dojść do odwodnienia dziecka. Nadmiernemu spadkowi wagi ciała można zapobiec poprzez unikanie przegrzewania dziecka oraz karmienie piersią na żądanie.

Problemy z przystawieniem dziecka do piersi.

Często zdarza się, że maluch ma problemy ze złapaniem piersi, co może wywoływać stres u mamy, a następnie przekładać się na stres u dziecka. Ważne, żeby płaczącego malucha nie dostawiać do piersi, ale to było kilka zdań wcześniej. Mama musi przyjąć wygodną pozycję, kiedy będzie poświęcać się, swój kręgosłup przy każdym karmieniu zacznie to sprawiać problem. Warto też wycisnąć kilka kropli mleka na brodawkę i posmarować sutek. Nie należy zmuszać dziecka do ssania oraz wpychać na siłę piersi do buzi. W razie większych trudności, skonsultować się z położną czy doradcą laktacyjnym.



Zastój pokarmu, obrzęk piersi.

Może się zdarzyć, że przy nawale czy przez drobne urazy jak np. fiszbina w staniku dojdzie do powstania zastoju, czyli takiej wyczuwalnej grudki w piersi. Pierś może zrobić się czerwona, nabrzmiała, bolesna przy dotyku, gorąca. Jeśli mleko wypływa z piersi - to obrzęk, jeśli nie wypływa - to zastój.

Jak możesz sobie pomóc ?

  • Zacznij od skorygowania techniki karmienia - czy maluch odpowiednio dobrze opróżnia pierś?

  • Jeśli mleko nie wypływa z piersi to zrób ciepły okład przed karmienia, może to być również ciepły prysznic.

  • Po karmieniu zastosuj zimny okład (np. okłady żelowe - na 15 minut).

  • Zastosuj pozycję do karmienia taką, żeby bródka i nosek były blisko bolącej zmiany, np. spod pachy.

  • W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury możesz zastosować NLPZ - niesteroidowe leki przeciw zapalne, np. Ibuprofen.

Szybkie poradzenie sobie z zastojem lub obrzękiem piersi pomoże Ci uniknąć zapalenia piersi, jeśli Twój stan się nie poprawia lub pogarsza to po 48/96 godzinach od zastosowania zaleceń - należy udać się do lekarza.

Przy dzisiejszym temacie chciałabym tylko dodać, że wspieram każdą mamę - czy karmi piersią, czy karmi inaczej - odciąga i podaje swoje mleko czy też mamy, które karmią mieszane (50/50 z mm) czy tylko mlekiem modyfikowanym. Rozumiem, że początki nie są łatwe- hormony, nowa sytuacja to wszystko się nakłada i dochodzące problemy laktacyjne do tego sprawiają, że mamy dość. Ale pamiętaj, że jesteś najlepszą mama dla swojego dziecka ❤️ W razie problemów zawsze mogę spróbować Ci pomóc :)

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM

Literatura:

  1. Żelazko K, Pałczyńska M, Ambrozik P, et al. Analiza czynników wpływających na powodzenie karmienia piersią. Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia. 2013; 4: 75–78.

  2. Wilińska M, Kowal A, Baranowska E i wsp. Optymalizacja postępowania w zakresie pozyskiwania, przechowywania oraz wykorzystania mleka matki dla jej dziecka. Standardy Medyczne/Pediatria 2011;8(numer specjalny 1): 173–180.