PRZYGOTUJ SIĘ DO KARMIENIA PIERSIĄ!

PRZYGOTUJSIEDOKARMIENIAPIERSIA.JPG

Do karmienia piersią warto przygotować się już w ciąży, tak jak wiele czasu poświęca się na wybór odpowiedniego wózka, fotelika czy też mebli do pokoiku, tak warto byś znalazła czas na przygotowanie do karmienia piersią.

Karmienie piersią to temat rzeka. Ile by o nim nie pisać, rozmawiać to wciąż pojawiają się nowe pytania. Mimo, że karmienie piersią nazywane jest karmieniem naturalnym, na początku może przysparzać wielu problemów i po prostu możesz czuć się pogubiona, może sprawiać trudności Tobie i dziecku, to zupełnie normalne. Na swojej drodze karmienia piersią możesz spotkać się z osobami, które będą dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniami, ale i mitami. Pamiętaj, karmienie piersią rządzi się swoimi prawami - gdy je poznasz, może być Ci łatwiej!

10 ZASAD DO UDANEGO KARMIENIA PIERSIĄ

  1. Pamiętaj, że prawie każda kobieta jest w stanie karmić. Uwierz w siebie i w swojego malucha!

  2. Na temat karmienia piersią można usłyszeć mnóstwo przestarzałych i stresujących rad. Daj sobie czas na naukę jak funkcjonuje laktacja i poznanie dziecka.

  3. Karmić można piersiami różnych rozmiarów i kształtów. Nie musisz robić nic szczególnego, aby przygotować piersi.

  4. Zadbaj, aby Twój partner i rodzina też zdobyli wiedzę o karmieniu piersią, by mogli Cię wspierać. Miej swoją grupę wsparcia. 

  5. Jeżeli to możliwe to przystaw malucha do piersi najszybciej jak to możliwe po porodzie.

  6. Karm na żądanie i według potrzeb, nie ograniczaj karmień, nie karm według zegarka.

  7. Dbaj o siebie i pozwól innym by dbali o Ciebie.

  8. Bądź blisko, razem, często również w kontakcie "skóra do skóry".

  9. Badania dowodzą, że matki karmiące piersią zaznają więcej spokojnego snu, zwłaszcza gdy dzieci mają blisko siebie w nocy.

  10. Nie poddawaj się!

Noworodek rodzi się z odruchem ssania, tak naprawdę już w brzuchu ćwiczy ssanie kciuka. Nie oznacza to jednak, że karmienie piersią dla wszystkich będzie łatwe, nawet najprostszej czynności trzeba się nauczyć, wyćwiczyć. Warto wykorzystać intuicje, ale też przygotować się i wiedzieć jak prawidłowo przystawić noworodka do piersi, by nie ranił brodawek. Jeśli sprawia Ci to trudności, warto prosić o pomoc.

Nie musisz w ciąży przygotowywać piersi do karmienia - nie musisz ich hartować, smarować ani masować. Piersi od 16 tygodnia ciąży zaczynają produkcję mleka, możesz nawet zauważyć wyciekający “płyn” bądź krople mleka na ubraniu, to całkowicie normalne. Ale też nie przejmuj się, jeśli nic się nie pojawi. Piersi zwiększają swój rozmiar w ciąży, otoczka i brodawka staje się ciemniejsza i pojawiają się liczne grudki, są to gruczoły Montgomerego. Wytwarzają one tłuszcz, który utrzymuje piersi w czystości i nawilża ją.

Nie tylko mleko mamy, ale i bliskość i dotyk mają ogromne znaczenie na rozwój malucha. Dotyk również wpływa na przebieg karmienia, warto o tym pamiętać i dużo się tulić w kontakcie “skóra do skóry”. Zwracam tutaj również uwagę, aby nie ograniczać możliwości noworodka/niemowlęcia poprzez zakładanie “rękawiczek/niedrapek” - jest to ograniczanie zmysłu dotyku, który ma niebagatelny wpływ na rozwój, maluch jak się zadrapie na twarzy to nic się nie stanie, a przecież musi poznać otaczający go świat. W brzuchu u mamy nikt mu tego nie ograniczał ;)

Karmienie piersią jest najbardziej wydajne, gdy mama przybiera wygodną pozycję i jest w tzw. strefie komfortu, co to oznacza? Wygodna pozycja oznacza, że plecy mają być oparte. Mama przybiera dla siebie wygodną pozycję i następnie dostawia malucha do piersi, tak wiem… wydaje się głupie, bo przecież to dziecku ma być dobrze, a tu zupełnie jest inaczej! Jak Ty będziesz spięta, to i dziecko będzie się denerwowało. Karmień na dobę wypada ok 8-12, jeśli będzie za każdym razem się poświecała, obciążała swój kręgosłup to karmienie piersią będzie udręką a nie przyjemnością, szybko się zniechęcisz i dojdzie do tego wszystkie frustracja… a tego nie chcemy! Zadbaj o przytulny kącik do karmienia, najlepiej z podnóżkiem pod stopy, plecy oprzyj, miej pod ręką szklankę wody. Prawidłowo dostawiony maluch do piersi oznacza, że nawet możesz mieć dwie wolne ręce :))

Pamiętaj, że rola pierwszych karmień jest bardzo ważna - pierwsze doby wpływają na ilość mleka w późniejszym czasie, więc pozwól maluchowi, by stworzył własny rytm. Im więcej karmień wcześniej, tym więcej mleka później!

Karmienie piersią polega na zasadzie popytu i podaży. Produkcja pokarmu przez organizm matki zawsze związana jest z potrzebami malucha, dlatego warto dostawiać do piersi na żądanie mamy i dziecka. Zaufaj sobie i dziecku.

Badania pokazują, że mając wsparcie osób bliskich przy karmieniu piersią wokół siebie jest jedną z przyczyn wpływających na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące karmienie piersią. Zadbaj, abyś miała takie osoby w swoim otoczeniu, może to być np. grupa wsparcia na Facebooku. A co sądzisz o tym, abym założyła taką grupę, skorzystasz ?


ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM

Literatura

  1. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, 2019,

  2. Gebuza G, Gierszewska M, Kaźmierczak M, Michalska E. Przygotowanie kobiet do karmienia piersią. Probl Piel. 2010;18:406–412.

  3. Florea M. Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 3, 165-170, 2014.

Podróż i spacer z dzieckiem - porównaj na Ceneo.pl