SUPLEMENTACJA WITAMIN U NOWORODKA

freestocks-org-126848-unsplash.jpg

Według badań naukowych niedobory witaminy D są jednymi z najczęściej występujących niedoborów w populacji ogólnej, aż połowa naszego społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje za tym idą. Korygowanie niedoborów witamin może mieć korzystny wpływ na leczenie wielu chorób oraz zapobieganiu powstawania ich.


Kilka słów na temat witaminy D

Jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, mniej niż 10% pochodzi ze źródeł pokarmowych. Ze względu na niską ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne w miesiącach od września do kwietnia, znaczna część społeczeństwa ma niedobory witaminy D dlatego zalecana jest suplementacja przez cały rok.

  • Do korzyści z suplementacji witaminy D zalicza się prawidłowy stan zdrowia układu szkieletowego, sercowo-naczyniowego, immunologicznego, nerwowego i oddechowego.

  • Niekorzystne konsekwencje dla dziecka to m.in. zwiększone ryzyko hipokalcemii, krzywicy, obniżonej mineralizacji układu szkieletowego, cukrzycy typu 1, chorób atopowych czy infekcji dróg oddechowych, zaburzenia rozwoju zębów.


Kolejną witaminą, którą należy podawać noworodkowi jest witamina K. Jak wiemy, jest ona podawana jednorazowo po porodzie w dawce 1 mg domięśniowo (iniekcja) bądź jeżeli występują przeciwwskazania to zostaje podana doustnie w dawce 2 mg.


Według najnowszych rekomendacji wit. D powinna być suplementowana noworodkowi już od pierwszych dni po narodzinach 0–6 miesięcy w dawce 400 IU/dobę niezależnie od sposobu karmienia. Ze względu na powszechnie występujące w populacji ogólnej niedobory witaminy D zaleca się suplementację przez cały okres niemowlęcy ale również w późniejszych okresach życia, w dawkach zależnych od wieku, stanu odżywienia i ekspozycji na promienie słoneczne.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K (VKBD) jednorazowa dawka witaminy K podana po urodzeniu, zarówno domięśniowo, jak i doustnie jest wystarczająca. Nie należy jej suplementować bez wiedzy lekarza.


Podsumowując - pamiętajmy, że nie wszystkie witaminy możemy wytworzyć oraz pozyskać z pożywienia. A witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju jak i wpływa na stan zdrowia. Racjonalne odżywienie i stosowanie suplementów diety sprzyja zachowaniu odpowiedniej kondycji zdrowotnej organizmu. Tyczy się to również nas, dorosłych :)


ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM




Literatura

  1. Szajewska H., Socha P., Horvath A. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Stand Med Ped, 2014.

  2. Czeh-Kowalska J., Wietrak E., Popiel E. Znaczenie witaminy D w okresie ciąży i laktacji. Gin Pol Med Project 1(19), 2011.

  3. Kmieć P., Sworczak K. Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D. Via Medica, 2017.

  4. Borszewska-Kornacka M., Czech-Kowalska J., Czerwionka-Szaflarska M. Nowe zalecenia dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K. Stand Med Ped 13:26-37, 2016.