ZALETY LEŻAKOWANIA NA BRZUCHU NIEMOWLAKA




lezenienabrzuchu.JPG

Leżakowanie noworodka bądź niemowlaka powinno stać się Waszym codziennym rytuałem, ponieważ wpływa na rozwój motoryczny, ćwiczy koordynację, wspomaga perystaltykę jelit, wzmacnia mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, co w późniejszym czasie przekłada się na podnoszenie głowy, sięganie po zabawki czy pełzanie a następnie siadanie i wstawanie.

Tak, na początku może Ci się wydawać, że maluch tego nie lubi… bo przecież po kilku sekundach zaczyna być marudny bądź po prostu płacze, ale to normalne! Wtedy zmień pozycje i spróbuj za jakiś czas znów. My też z Leonem przez to przechodziliśmy, ale wciąż podejmowałam kolejne próby i jak skończył 4 miesiące to aż się cieszy z tego leżakowania na brzuchu - wtedy może porządnie ‘beknąć”, czyli po prostu usuwa powietrze z układu pokarmowego.


W pierwszym okresie, gdy maluch dopiero przyzwyczaja się do nowych warunków, szczególnie polecaną pozycją jest położenie sobie malca na własnej klatce piersiowej w tzw kontakcie “skóra do skóry”. W tym celu połóż się podpierając własne plecy poduszką, tak aby nie leżeć zupełnie na płasko, ułóż dziecko na sobie, tak aby jego główka była blisko brody. Masz wtedy maluszka przy sobie, w pełni go kontrolujesz, a noworodek ma to, czego potrzeba mu najbardziej – bliskość mamy albo taty.



JAK UKŁADAĆ NIEMOWLAKA NA BRZUCHU - ZASADY

  • Kładąc niemowlę na brzuszku zadbaj o to, aby leżało na czystym i płaskim podłożu.

  • Nie kładź malca na puchatym kocu ani na miękkim materacu, gdyż może się udusić.

  • Dobrym miejscem na leżakowanie jest mata.

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w tej pozycji - nie każdy malec lubi leżeć na brzuchu, dlatego nie zmuszaj go do tego. Staraj się go przekonać do leżakowania podejmując codziennie kilka prób.

  • Nie kładź dziecka na brzuszku do spania na noc, ale w ciągu dnia bądź podczas spaceru jak najbardziej!

  • Nie kładź na brzuchu bezpośrednio po posiłku.



Niemowlę powinno być układane na brzuchu, plecach, jak również na obu bokach. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko stale układa się w jednej i tej samej pozycji, należy korygować ułożenie dziecka zarówno w trakcie snu, jak również podczas aktywności w ciągu dnia. Pamiętaj o zmianie pozycji dziecka względem źródła światła, dźwięku czy zabawek. Jeżeli maluch pręży się w wyproście lub nie toleruje leżenia na brzuchu, należy przyzwyczajać je do tych pozycji w ciągu dnia – przez odpowiednie noszenie i układanie oraz podejmowanie prób, nawet krótkich.

Jeśli dziecko nie radzi sobie z leżeniem na brzuchu, bądź bardzo źle znosi, mimo licznych prób to należy skonsultować się z fizjoterapeutą.




ZALETY UKŁADANIA NA BRZUCHU

  • ćwiczenie mięśni grzbietu oraz klatki piersiowej,

  • nauka dźwigania i podpierania głowy,

  • poznawanie innej perspektywy otaczającego świata,

  • korzystny wpływ na rozwój stawów biodrowych,

  • masaż brzucha - usprawnienie układu pokarmowego w zalegające gazy, zmniejsza napięcie brzucha (kolka),

  • korzystny wpływ na kształt główki - leżakowanie tylko na plecach powoduje główkę silnie z tyłu spłaszczoną.




ROZWÓJ MOTORYCZNY

W pierwszym miesiącu maluch z trudem podnosi główkę od podłoża, aby po chwili znów ją przytulić do ugiętych rączek. Dopiero w drugim miesiącu jest w stanie unieść główkę na kilka sekund i z tej perspektywy oglądać świat. W trzecim miesiącu dziecko śmiało podpiera się rączkami i unosi wysoko głowę. W kolejnych miesiącach leży już na tyle pewnie, aby móc sięgać po znajdujące się w pobliżu i interesujące go przedmioty. Malec intensywnie ćwiczy mięśnie, dzięki czemu w szóstym miesiącu jest w stanie przewrócić się na plecy i samodzielnie usiąść. Z każdym dniem niemowlę zbliża się do postawienia pierwszych kroków bądź czworakowania. Ale pamiętaj, że każdy maluch osiąga etapy w swoim czasie, nie porównuj do “rówieśników”. Jeśli Cię coś niepokoi to zawsze lepiej skonsultować to ze specjalistą ;)






WAŻNA KWESTIA LEŻAKOWANIA NA BRZUCHU

Kwestia leżakowania na brzuchu to temat, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Nagonka, jaka powstała w ostatnich latach, aby uważać kładąc dziecko na brzuszku, nie układać maluchów do spania w tej pozycji, związana jest z tzw. śmiercią łóżeczkową. Wpłynęło to na bardzo wielu rodziców, którzy boją się tej pozycji, unikają jej. I tu dochodzimy do sedna sprawy, bo maluch, który nie jest kładziony na brzuszku nie nauczy się w tej pozycji podpierać, dźwigać głowy i funkcjonować. Dlatego pamiętaj Drogi rodzicu aby wspierać swojego malucha już od pierwszych dni! Jednak spanie na brzuchu wchodzi w grę dopiero jak dziecko nauczy się przekręcać samemu z brzucha na plecy. Do tej pory leżakowanie na brzuchu odbywa się tylko w obecności naszej :)





ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM






Piśmiennictwo

  1. Matyja M., Gogola A. Edukacja sensomotoryczna niemowląt. AWF, 2015.

  2. Szkoła Matek i Ojców. Biuletyn Edukacyjno/Informacyjny dla Personelu Medycznego oddziałów Położniczych i Neonatologicznych, wyd. 11/2012.