WYPRAWKA DO SZPITALA NOWORODEK - LISTA PDF DO POBRANIA

wyprawkadoszpitaladlanoworodka.JPG

Każdy szpital może mieć inne wymagania, co należy zabrać na poród. Warto zapoznać się ze spisem niezbędnych do przyjęcia do szpitala rzeczy, zwykle dostępnym na stronie internetowej.

Ważne, aby wszystkie rzeczy dla dziecka (ale też np. koszula do karmienia mamy) były wcześniej uprane w proszku/płynie przeznaczonym dla niemowląt. Nowe ubrania mogą mieć na sobie pozostałości związków chemicznych z procesu produkcyjnego, które mogą drażnić niezwykle delikatną skórę noworodka. Jeśli chcesz przeczytać więcej o przygotowaniu rzeczy dla noworodka przed pierwszym użyciem to zapraszam Cię do przeczytania tego WPISU.

Co więc spakować?

  • pieluszki jednorazowe (jedno opakowanie) polecam na pierwszy okres nawet tym, którzy planują docelowo używać wielorazówek, ale wielorazowe też jak najbardziej można zabrać do szpitala ;)

  • chusteczki nawilżane najlepiej około 2 paczek

  • maść/krem do pielęgnacji pośladków np. Linomag, Alantan, Bepanthen

  • bawełniane body (3 szt.) najwygodniejsze są rozpinane, które można szeroko rozłożyć. Z doświadczenia wiem, że rodzice boją się przekładać przez główkę body, chociaż jeśli się nie boisz to one również są wygodne :)

  • spodenki (ok 2 szt.)

  • kaftaniki (ok. 2 szt.) - jeśli decydujesz się na zestaw z body i spodenkami ;)

  • bawełniane pajacyki (3 szt.) czyli takie ubranko z długim rękawem, rozpinane na całej długości, zakrywające ciało dziecka, aż po stópki

  • skarpetki (2 pary)

  • bawełniana czapeczka przydaje się po porodzie - maluch potrzebuje ciepełka

  • kocyk/becik, nie polecam kupowania z usztywnianym tyłem, są one mało wygodne i zazwyczaj na większe dzieci, więc Maluchy z małą masą urodzeniową po prostu “toną” w nich. Najlepiej sprawdza się wiązany rożek ;)

  • pieluchy tetrowe/muślinowe/bambusowe – uniwersalny element wyprawki – do wycierania, osuszania, otulania.

Jeśli chodzi o rozmiary ubranek, to zazwyczaj najmniejszy ze standardowych, czyli 56 jest odpowiedni. Zdarza się jednak, że jest na dziecko za duży lub po dniu okaże się za mały. Warto więc mieć po dwa lub trzy komplety w rozmiarze 56 i 62, a jeżeli na podstawie badań prenatalnych możemy się spodziewać, że dziecko będzie mniejsze możemy także przygotować ubranka w rozmiarze 50. Ubranka dziecięce zajmują niewiele miejsca, więc taki zapas powinien spokojnie zmieścić się w torbie.

Na liście znajduje się jeszcze smoczek. Dostałam już wiele pytań na Instagramie, dlaczego się tam znalazł. Z doświadczenia zauważyłam, że noworodki niekiedy są wielkimi ssakami, mają mocny odruch ssania - dlatego wspominam o smoczku, bo niekiedy jest to jedyna szansa dla mamy na chwilę oddechu. Oczywiście nie jestem za wprowadzaniem smoczka w czasie stabilizacji laktacji (pierwsze 4-6 tygodni), ale podanie go raz czy dwa na oddziale czy w domu nie powinno wpłynąć na zaburzenie, jeśli nie jest to oczywiście codzienność i Mama potrafi rozpoznać potrzebę samego ssania, a nie głodu i wtedy zastępuje smokiem odruch szukania.

LISTA PDF DO POBRANIA


IMG_5226.JPG

Zapraszam Cię również do przeczytania postu związanego z pakowaniem wyprawki dla mamy do porodu oraz ważnych kwestii związanych z porodem w czasie koronawirusa


ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM