TORBA DO PORODU - WYPRAWKA DLA MAMY

torbadoporodu.jpg

Nadszedł czas pakowania torby do porodu. Zajęło mi to o wiele dłużej niż zakładałam. Miałam dziwne przekonanie, że mam jeszcze wiele czasu… przecież to tylko kilka rzeczy. A jednak okazuje się, że jest to o wiele więcej rzeczy do spakowania niż “kilka”.

Torbę najlepiej mieć już spakowaną na 4-6 tygodni przed porodem. Dobrze ją pakować "strefami": na poród, po porodzie dla mamy, dla dziecka - to znacznie ułatwi wyjmowanie rzeczy, kiedy nie ma za bardzo czasu na szukanie. Kiedyś przydałaby się jeszcze opcja z rzeczami dla osoby towarzyszącej, ale pominiemy ten wątek ze względu na obecną sytuację Covidową - na zajęciach w Szkole Rodzenia zawsze radziłam, aby zaangażować do tego tatusia dziecka, bo to on był najczęściej zaangażowany do podawania rzeczy z walizki.

Poniżej do pobrania PDF z listą rzeczy do spakowania dla mamy!

 

Niezbędne rzeczy dla mamy:

  • dokumenty: dowód osobisty, karta ciąży i ew. wyniki badań z okresu ciąży (koniecznie sprawdźcie, czego wymaga Wasz szpital), może się też przydać znajomość NIPu pracodawcy. Tutaj warto wspomnieć, że od niedawna jest potrzeba posiadania dwóch wyników grupy krwi - jeśli posiadasz jeden to nie martw się, w szpitalu pobiorą drugi. Warto też uporządkować wyniki badań, usg i wszelkie dokumenty z okresu ciąży

  • koszula do porodu/do karmienia po porodzie - najlepiej bawełniana, nie ograniczająca ruchów, która umożliwia późniejszy kontakt "skóra do skóry", odpowiednio długa i wygodna - tutaj post o koszulach do porodu/karmienia piersią. Ja spakowałam 3 sztuki, bo w szpitalu którym planuje rodzić jest dedykowana koszula do porodu od szpitala.

  • klapki pod prysznic (polecam nie zabierać kapci domowych, ani ulubionych klapek ze względu na dużą ilość bakterii szpitalnych oraz zazwyczaj po porodzie są bardzo ubrudzone ;) do tego zazwyczaj nogi są spuchnięte - więc polecam klapki większe o rozmiar bądź japonki

  • szlafrok

  • skarpetki - często podczas zmęczenia robi się zimno, a gdy schodzi znieczulenie po cięciu cesarskim również emocje biorą w górę i warto je mieć ;)

  • ręcznik: mały i duży

  • kosmetyki - szczoteczka, pasta, zestaw mini kosmetyków (szampon, żel do kąpieli), krem do twarzy, szare mydło do higieny intymnej bądź rany po cięciu cesarskim

  • szczotka do włosów i gumka

  • woda niegazowana w małych butelkach z dzióbkiem, bądź butelka z filtrem

  • przekąski (mogą być słodkie - momentalnie dostarcza energii lub to, co lubisz najbardziej... możesz sobie pozwolić w takim momencie ;))

  • pomadka do ust - podczas porodu bardzo mocno wysychają śluzówki jamy ustnej, nawet po cięciu cesarskim się przydaje

  • ładowarka do telefonu

Rzeczy dla mamy po porodzie:

  • wkładki laktacyjne wielorazowe lub jednorazowe, ważne by były oddychające i jak najbardziej chłonne (ja spakowałam 12 sztuk - laktacja tak naprawdę rozkręci się w kolejnych dobach po porodzie)

  • bawełniany stanik do karmienia (2-3 sztuki), bez drutów, fiszbin – wygodny też do spania, nie uciskający!

  • lanolina 100% - polecam firmy Lansinoh, Ziaja

  • wkładki higieniczne poporodowe duże, bawełniane, dużo sztuk - często zmieniamy i krwawienie połogowe jest naprawdę obfite - 2 paczki

  • podkłady poporodowe na łóżko – niestety nie każdy szpital je zapewnia, polecam rozmiar 60x90 bądź większy - 2 paczki

  • majtki poporodowe - najlepiej bawełniane, rozmiar a nawet dwa większe niż normalnie, aby nic nie uciskało (świetnie sprawdzają się najtańsze bawełniane majtki, które później po prostu można wyrzucić), mogą być też siateczkowe - ale napewno nie z flizeliny, one nie przepuszczają powietrza! - 4 sztuki

  • ręcznik papierowy - chociaż jedną rolkę. Przyda się do osuszania rany po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim, ale również do wielu innych rzeczy

  • ja polecam jeszcze spakować nakładki laktacyjne (silikonowe) ze względu na niektóre problemy z początkiem karmienia oraz kompresy na obolałe brodawki sutkowe. Nie jest to obowiązkowy element, ale pomocny.

No i ważne też, aby przygotować strój do wyjścia. Niech będzie gotowy i w dniu wypisu dostaniesz od osoby, która Cię odbierze, albo przygotuj jeszcze w domu. Najlepiej wygodny ;))

 
IMG_5245.JPG

Zapraszam do przeczytanie postu na temat wyprawki dla noworodka do szpitala, do pobrania również lista PDF!

PODSUMOWANIE

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii w co się spakować ;) Uważam, że teraz najlepiej jest wybrać walizkę. Niestety w większości szpitali nie ma możliwości uczestniczenia osoby towarzyszącej przy porodzie, a to właśnie ona najczęściej pomagała nam w transportowaniu tych rzeczy. Musimy dbać o nasze kręgosłupy ;)) Walizka umożliwia też nam możliwość pakowania na strefy - dla mamy i dziecka.

torbadoporodu2.JPG

Fajnym sposobem jest również pakowanie rzeczy posegregowanych w woreczki strunowe np. z Ikea. Ja podzieliłam tak majtki i staniki, artykuły do karmienia piersią - lanolinę, nakładki i wkładki laktacyjne, kompresy.


Ważną kwestią jest również to, że szpital posiada bardzo dużą ilość bakterii. Najlepiej zabrać mniej rzeczy, ponieważ możemy te bakterie przynieść do domu po porodzie. Nie kładziemy też walizki na łóżku! Pamiętaj, że kładziesz się tam ze świeżą raną i bardzo łatwo o zakażenie… Najczęściej również noworodek leży tam z nami ;) Jednym z wyjść jest np. owinięcie walizki workiem na śmieci (tylko należy zrobić dziurki na kółka), albo pamiętać o dobrej dezynfekcji/myciu po powrocie do domu.

Warto dowiedzieć się czy w wybranym szpitalu jest dostęp do laktatora, jeśli zależy nam na karmieniu piersią to jest ważna kwestia. W razie braku możliwości dostawienia do piersi noworodka, to należy jak najszybciej rozpocząć prace z laktatorem.

Polecam również zapoznać się z tematem WSKAŹNIKÓW SKUTECZNEGO KARMIENIA oraz okołoporodowymi - będzie to ważna wiedza w przypadku strachu o małą ilość mleka bądź jak usłyszysz od lekarza neonatologa, że dziecko “spada z wagi”. Poniżej linki do postów.

Wskaźniki skutecznego karmienia - skąd masz wiedzieć, że dziecko się najada

Stany przejściowe u noworodka

Badania przesiewowe wykonywane u noworodka podczas pobytu w szpitalu po porodzie

Pierwsze zabiegi wykonywane po porodzie u noworodka

PORÓD W CZASIE KORONAWIRUSA

Jeśli chodzi o poród w czasie koronawirusa to polecam poczytać o wnioskach jakie warto wypełnić w przypadku porodu w szpitalu jednoimiennym, np o oświadczeniu o braku zgody na izolowanie matki od dziecka po porodzie w sytuacji uzyskania pozytywnego wyniku w kierunku COVID-19 lub w czasie oczekiwania na wynik. Oświadczenie należy przekazać położnej lub lekarzowi jeszcze przed porodem (w izbie przyjęć lub sali porodowej).


Do pobrania - Wzór oświadczenia o braku zgody na izolowanie matki od dziecka po porodzie (covid-19)

ZAPRASZAM CIĘ DO OBSERWOWANIA BABIKONU W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

FACEBOOK INSTAGRAM