CZY CLEXAN W CIĄŻY JEST BEZPIECZNY?

Czy heparyna przyjmowana w ciąży jest bezpieczna?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży podaje się profilaktycznie w celu uniknięcia poważnych zagrożeń dla zdrowia w postaci zakrzepów, które mogłyby doprowadzić do zatorów w tętnicach, czyli niebezpiecznych sytuacji medycznych. Ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej u ciężarnych jest aż 5-6 razy wyższe niż u kobiet, które nie są w ciąży. Powstawaniu zakrzepów dodatkowo sprzyjają wady zastawek serca lub obecność w sercu sztucznej zastawki. Dlatego u kobiet, które mają podwyższone ryzyko powstania zakrzepicy stosuje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową, która nie przenika do płodu. Leczenie to ma na celu rozrzedzić krew.

Kolejnym wskazaniem do podawania heparyny (clexane, neoparine) jest obecność we krwi ciężarnej przeciwciał anyfosfolipidowych. W przypadku ich wykrycia stwierdza się zespół antyfosfolipidowy, który oznacza, że organizm matki traktuje płód jak ciało obce i zaczyna go zwalczać. Jest to choroba autoimmunoligiczna, która objawia się tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Aby zapobiec obumarciu płodu ciężarnej podaje się zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną drobnocząsteczkową oraz kwas acetylosalicylowy. Tak właśnie było w moim przypadku. Od 2 trymestru przyjmowałam clexane oraz Acard 150 mg - przeczytasz o tym tutaj.

W sytuacji kiedy leczenie jest wymagane jest to jak najbardziej bezpieczna forma leku w ciąży.


Jak prawidłowo wykonywać zastrzyki ampułko strzykawką ? Poniżej znajdziesz kilka informacji jak i co zrobić.


  1. Ampułko-strzykawka jest gotowa do bezpośredniego użycia. Nie wypuszczaj pęcherzyka powietrza, gdyż może to spowodować zmniejszenie podanej dawki. Nie potrząsaj strzykawką. Potrząsanie może uszkodzić znajdujący się w niej lek

  2. Wstrzyknięcie najlepiej wykonać wtedy, gdy jesteś w pozycji leżącej lub półleżącej.

  3. Lek należy podawać na przemian w lewą lub prawą przednio-boczną lub tylno-boczną część powłok brzucha.

  4. Ostrożnie zdejmij osłonkę. Po zdjęciu osłony nie należy odkładać strzykawki. Nie wolno dopuścić do kontaktu igły z jakimkolwiek przedmiotem, ani palcami. W przypadku kontaktu igły z jakimkolwiek przedmiotem należy wrzucić strzykawkę do pojemnika na ostre odpady. Rozpocząć zastrzyk z nową strzykawką.

  5. Całą długość igły wprowadzić pionowo w fałd skóry, który chwyć kciukiem i palcem wskazującym.

  6. Używając kciuka, powoli przesuwaj tłok strzykawki w dół, aż do wstrzyknięcia całego leku. Można użyć kciuka, który jest wygodniejszy.

  7. Nie puszczaj fałdu skóry przed zakończeniem wstrzykiwania.

  8. Po opróżnieniu strzykawki wyciągnąć ją prosto ze skóry, ale wcześniej puść fałd skóry. Po podaniu clexane nie należy pocierać, przecierać miejsca wstrzyknięcia.

  9. Ampułko-strzykawka przeznaczona jest wyłącznie do jednorazowego użytku. Zużyte ampułko-strzykawki wrzucaj do specjalnego pojemnika w aptekach lub szpitalach a nie do „ogólnych” śmieci (w domu możesz użyć wytrzymałego pojemnika do wyrzucenia strzykawki i igły np. gruba plastikowa butelka po płynie do prania z nakrętką)


Jak wybrać miejsce do zastrzyku clexane?

Wybrając miejsce wkłucia (miejsce na ciele, w które wykonany będzie zastrzyk), spróbuj chwycić palcami fałd skóry o szerokości od 2,5 do 5 cm. Najlepiej zrobić to następujących miejscach:

  • Brzuch, z wyjątkiem obszaru w promieniu 5 cm od pępka

  • Na zewnątrz powierzchni ud

  • Tylny obszar górnej części ramienia, jeśli ktoś inny wykonuje zastrzyk

Jeśli lekarz zaleca użycie konkretnego miejsca wkłucia, należy postępować zgodnie z zaleceniami. Niektóre leki działają lepiej, jeśli zastrzyk zostanie wykonany w określone miejsce. Nie należy wykonywać zastrzyku w miejsca, które są delikatne, zaczerwienione, posiniaczone, stwardniałe lub w miejsca z bliznami lub rozstępami.


Bibliografia

  1. https://leki.urpl.gov.pl/files/25_Clexane_roz_do_wstrzy_100.pdf

  2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania heparyn drobnocząsteczkowych w położnictwie i ginekologii.